Cykl spotkań z rodzicami

Celem tych spotkań było poznanie pracy rodziców i nie tylko, rozwijanie u dzieci zainteresowań pracą w różnych zawodach oraz ukazanie dzieciom przydatności wykonywania różnych zawodów. Na spotkaniach rodzice opowiadali o zawodzie, który wykonują, przedstawiali akcesoria niezbędne do wykonywania ich pracy.

Jako pierwszy odwiedził nas ratownik medyczny, tata Maksa z zerówki. Na samym początku ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył dlaczego jest koloru pomarańczowego. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.
W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania i usztywniania (za pomocą szyny) swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała.
Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Duże wrażenie na dzieciach zrobiła wizyta żołnierza - czołgisty, taty Igi z grupy V.
Mundurowy przybył na spotkanie z ogromnym wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań.
Każdy przedszkolak miał okazję z bliska obejrzeć wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się broń żołnierza. Na szczęście była to replika.
Każdy chętny przedszkolak choć przez chwilę mógł się poczuć jak żołnierz, kiedy przymierzał różne elementy munduru czy spróbował podnieść niektóre ze sprzętów.
Żołnierz zaprezentował się przedszkolakom w mundurze polowym oraz w mundurze galowym.
Pan Paweł zaprezentował swój mundur, opisał wszystkie oznaczenia i symbole narodowe.
Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju.
Wszyscy z zainteresowaniem oglądali nagrania z manewrów wojskowych na poligonie oraz jak wygląda transport czołgów.

Na kolejne spotkanie przyszły dwie mamy pielęgniarki. Mama Tomka z grupy V i mama Jagódki z grupy I. Jedna z nich gościła u najmłodszych dzieci z naszego przedszkola, a druga zaprezentowała starszym dzieciom swój zawód.
Panie w bardzo ciekawy sposób opowiedziały nam, na czym polega ta praca, jak jest trudna a jednocześnie przynosząca dużo satysfakcji.
Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia niektórych narzędzi i przyborów potrzebnych podczas zabiegów oraz przymierzenia czepka, maseczki i fartucha. Mieliśmy również okazję posłuchać bicia własnego serduszka przy użyciu stetoskopu.

Jeden z naszych rodziców, tata bliźniaczek z grupy II jest muzykiem. Podczas mini koncertu pan Darek zaprezentował dzieciom wybrane instrumenty muzyczne, zagrał na nich, a oprócz tego zaśpiewał i zaprosił dzieci do wspólnych zabaw muzycznych.
Przedszkolaki poznawały zaczarowany świat muzyki, doskonale się przy tym bawiąc. Wyklaskiwały rytmy, malowały doznania muzyczne na plecach koleżanek i kolegów, wcielały się w rolę dyrygenta, tańczyły oraz śpiewały. Artysta otrzymał od dzieci na zakończenie burzę oklasków!

Wizyta strażaka, wujka Filipka z grupy IV wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażak zapoznał dzieci z ciekawostkami związanymi z jego pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.
Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechał strażak. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakami.

W ramach współpracy ze środowiskiem rodzinnym nasze przedszkole odwiedziła pani fryzjerka, ciocia Zosi ze starszaków, która zaprezentowała przedszkolakom na czym polega wykonywany przez nią zawód. Mianowicie zapoznała dzieci z przyrządami, akcesoriami i urządzeniami niezbędnymi w zakładzie fryzjerskim.
Wielkim zaskoczeniem dla dzieci, a zarazem niespodzianką było zaproszenie ich do modelowania fantazyjnych fryzur. Podczas czesania dzieci były bardzo zadowolone i czuły wielką radość z wyróżnienia ich na tle wszystkich grup biorących udział w pokazie.|
Podczas wizyty tego wspaniałego gościa dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale dowiedziały się również wszystkich niezbędnych rzeczy o pracy fryzjera w salonie. Dzięki tej wizycie dzieci przełamały strach przed strzyżeniem włosów, nożyczkami i peleryną fryzjerską jak również poznały przybory, którymi posługują się fryzjerzy w swojej pracy.

Kolejnym z rodziców, który odwiedził nasze przedszkole była Pani Kasia, mama Dawidka z grupy III. Dzięki tej wizycie dzieci mogły z bliska przyjrzeć się jej pracy i pogłębić wiedzę na temat tego zawodu.
Dzieci zapoznały się z wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia, oraz z przyborami niezbędnymi krawcowej do pracy. Maszyna którą przyniósł nasz gość była maszyną nowoczesną, komputerową co stanowiło dodatkowy atut w całej prezentacji. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się, jakie czynności musi wykonać krawcowa, aby uszyć ubranie. Ku zaskoczeniu naszych maluchów, okazało się że uszycie ubrania nie jest wcale rzeczą prostą i trzeba włożyć w to wiele wysiłku i serca, aby powstały tak piękne rzeczy. Wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane cały pokazem i były chętne do podjęcia pracy w tym zawodzie. Na zakończenie wizyty dzieci pod nadzorem krawcowej uszyły własne poduszki, które na pamiątkę pozostały na każdej z grup.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały zaproszonych gości, chętnie zadawały pytania, a spotkania te na długo pozostaną w ich pamięci.