29 listopada 2022

Zabawa andrzejkowa

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię, św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości, dlatego prześcigano się, więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja, dlatego 28 listopada w przedszkolnych salach zapanowała magiczna atmosfera. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co je czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Nie zabrakło  przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.  Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

01. ZABAWA ANDRZEJKOWA
02. ZABAWA ANDRZEJKOWA