29 września 2021

Poczytaj mi bajkę!

29 września obchodziliśmy jedno ze świąt nietypowych, a mianowicie Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jedno z tych świąt, które jest zarówno miłe i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001r. Jako patronkę wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, autorkę wielu książek dla najmłodszych. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W naszym przedszkolu nauczycielki czytały dzieciom ich ulubione bajki oraz zaprosiliśmy pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 9 w Rzeszowie aby przeczytali bajki naszym przedszkolakom.

Do głośnego czytania dzieciom zachęcają nas również rozmaite inicjatywy podejmowane przez nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów. Przede wszystkim kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom, którą promuje także nasze przedszkole. Realizujemy też projekt edukacyjny Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Natomiast w grupie maluszków realizowany jest program innowacji pedagogicznej „W świecie baśni i bajek wszystko proste się staje”. A jakie są zalety głośnego czytania? Zobaczcie sami:

Korzyści płynące z głośnego czytania:

• Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka.
  • Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze.
  • Regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów.
  • Dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.
  • Już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka.
  • Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje.
  • Wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi.
  • Systematyczne czytanie dziecku przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo - skutkowego, które jest niezbędne w przypadku przewidywania następstw konkretnych zdarzeń (np. jeżeli padał deszcze, to trawa będzie mokra).
  • Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów.
  • Odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji i wspomóc m.in. proces adaptacyjny w przedszkolu lub przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa.
01. Dzień Głośnego Czytania - grupa I.
01. Dzień Głośnego Czytania  - grupa I.
02. Dzień Głośnego Czytania - grupa I.
02. Dzień Głośnego Czytania  - grupa I.
03. Dzień Głośnego Czytania - grupa I.
03. Dzień Głośnego Czytania  - grupa I.
04. Dzień Głośnego Czytania - grupa II.
04. Dzień Głośnego Czytania  - grupa II.
05. Dzień Głośnego Czytania - grupa II.
05. Dzień Głośnego Czytania  - grupa II.
06. Dzień Głośnego Czytania - grupa II.
06. Dzień Głośnego Czytania  - grupa II.
07. Dzień Głośnego Czytania - grupa II.
07. Dzień Głośnego Czytania  - grupa II.
08. Dzień Głośnego Czytania - grupa III.
08. Dzień Głośnego Czytania  - grupa III.
09. Dzień Głośnego Czytania - grupa III.
09. Dzień Głośnego Czytania  - grupa III.
010. Dzień Głośnego Czytania - grupa III.
010. Dzień Głośnego Czytania  - grupa III.
011. Dzień Głośnego Czytania - grupa IV.
011. Dzień Głośnego Czytania  - grupa IV.
012. Dzień Głośnego Czytania - grupa IV.
012. Dzień Głośnego Czytania  - grupa IV.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12